Farní dny mládeže
26. 7. 2023

7. Farní Dny Mládeže

Chválenice, 9.-16.červce 2023

7. Farní Dny Mládeže

Letošní sedmé FDM se konaly na faře ve Chválenicích a blízkém okolí v termínu od 9. do 15. července 2023. Zúčastnilo se 13 dětí z farností Staroplzenecké a Spálenopoříčské. Devět kluků ve věku 10 až 15 let, jeden osmiletý, dvě děvčata 12 a 13 let a neúnavná Anička, které bylo 5,5 roku, ale vždy nám stačila a statečně plnila úkoly. Jen v kostele spala jako šípková Růženka 😊.

Téma tábora znělo Ti, co nám v nebi fandí, tedy lidé, kteří jsou nám příkladem a přimlouvají se za nás. Jsou to lidé, kteří měli také chyby a hřešili, ale jejich snaha být lepší, stále se snažit držet Ježíše za ruku v dobrém i při pádech je to, co je hodné následování. Každý den nás jeden hrdina provázel a po snídani mu patřila seznamovací půlhodinka.

Na pondělní stopovačce, se svatým Tomášem, jsme poznali nejen historická místa v okolí Žákavé. Dozvěděli jsme se několik netradičních zajímavostí o daňku evropském, který žije ve zdejší oboře, prohlédli jsme si zbytky štěrkovny, na tvrzišti v bývalých Pokonicích jsme hledali keramické úlomky, nejmladší novodobý poklad a mezi tím jsme si uvařili čočku k obědu na vařiči, protože rozdělávat oheň v přírodě bylo kvůli dlouhodobě vysokým teplotám zakázané. Celou pěší akci zakončila návštěva žákavského kostela sv. Vavřince.

V úterý, pod uměleckým dozorem svatého Lukáše, se děti věnovaly výrobě vitráží, což byl program náročnější, a tak se do jednoho dne nevešel a dokončení na ně čekalo ve čtvrtek dopoledne. O to byl ale důležitější, protože všechna díla jsou současně i návrhy nových vitráží do oken chválenického kostela sv. Martina. Večer jsme se sešli k večerním chválám. Seděli jsme kolem oltáře, někteří přímo pod svatostánkem a zpívali Bohu chválu. Modlili se za sebe, za všechny kolem a především za více Lásky a konec válek na celém světě.

Ve středu, kterou měl pod patronátem svatý Hubert, přišel na řadu lesnický a myslivecký program. Nejprve povídání s Ing. Hrachovcem o péči o les, poznávačka dřevin, nahlédnutí do lesnických map farních lesů, 10 ti letého plánu těžby a mnoho dalšího. K obědu jsme měli bramboračku a delikatesní lívance od paní Vokounové. Po obědě jsme si zastříleli z praku a luku, střelci byli odměněni. Odpoledne za námi přijel myslivec se svým loveckým psem a přiblížil nám výcvik loveckých plemen, ukázal trofeje, zmínil se o legislativě, kterou musí každý, kdo má zbraň dodržovat, kdy jsou doby hájení zvěře a hlavně jak a kdy je třeba se o zvěř starat. Pak jsme měli možnost podívat se na jeho kulobrok a zamířit na hypotetický cíl. Když dohasínal večerní táborák a byla už skoro tma, vyrazili všichni včetně nejmladší Aničky, na noční hru, kterou připravili nejstarší kluci. Ten den se šlo spát „až zítra“.

I v dalších dnech jsme procvičovali dovednosti a zručnost: žákavští hasiči nás ve čtvrtek, co by „učedníci“ svatého Floriána, kromě ukázky techniky nechali „hasit džberovkou“, což vyvolalo velké nadšení ze zchlazení v horkém počasí. Večer jsme společně s rodiči a sourozenci slavili mši svatou. Naše noční táborové mše mají kouzelnou atmosféru potemnělého kostela, kdy jsme natěsnáni v kněžišti, tak blízko našemu milému Ježíši. Některá děcka podřimují, utahaní z horkého dne, někteří sourozenci spí v náručí tatínka nebo maminky. Všichni zpíváme, jsme spolu, mezi námi Bůh a je nám dobře.

V pátek jsme pak se svatým Jiřím viděli následky nekontrolovaného vznícení trávy, které se naštěstí nerozšířilo z příkopu na přilehlou jízdárnu. Na ní totiž byla připravena lekce ovládání koně a sekání trávy strojně i ručně srpem a kosou, jako praktická ukázka péče o louky a pastviny. Viděli jsme i krásně zachovalou sbírku starých zemědělských strojů, kterou má vystavenou pan Hach v Nezvěsticích ve své stodole. Závěrečný táborák byl oslazen úchvatnými vdolečky s marmeládou a šlehačkou od paní Cingrošové.

Samozřejmostí každého dne byly koupačky v bazénu na farní zahradě, na koupališti v Nezvěsticích a v Losiné, hry a sporty na farní zahradě. Ráno se začínalo rozcvičkou, kterou vedl starosta sokola Koterov, náš pan farář Petr Franta, v průběhu dne se hrál badminton, pozemní hokej v kaplance, ping pong, líný tenis atd. Děkujeme YMCA, že nám umožnila z dotace opět přikoupit další sportovní a výtvarné vybavení.

Marie Laiblová, Jitka Nekolová

odkazy na fotogalerii

https://eu.zonerama.com/FarnostStaryPlzenec/Album/10114285

https://eu.zonerama.com/FarnostStaryPlzenec/Album/10114436

 https://eu.zonerama.com/Herulinka/Album/10055234

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.